Operační program Doprava

Operační program Doprava » Rekonstrukce plzeňské vozovny Slovany dokončena

Rekonstrukce plzeňské vozovny Slovany dokončena

Vozovna Slovany - Plzeň
Jedna z největších akcí v novodobé historii Plzeňských městských dopravních podniků – rekonstrukce vozovny Slovany –, je po 29 měsících dokončena. 

Ve čtvrtek 16. března se konalo slavnostní otevření nově zrekonstruované vozovny na Slovanech.  Výstavba tohoto projektu byla podpořena Operačním programem Doprava 2014-2020, a to prostřednictvím Fondu soudržnosti se schváleným příspěvkem více než 720 mil. Kč. Jelikož se jedná o jedinou tramvajovou vozovnu v Plzni, její rekonstrukce probíhala za plného provozu a trvala 29 měsíců. Podílelo se na ní okolo 950 osob.

Nově zrekonstruovaná vozovna nabídne nesrovnatelně vyšší kvalitu technického vybavení, včetně myčky tramvají využívající dešťovou vodu, moderního podúrovňového soustruhu na obrábění ojetých kol tramvají nebo průjezdné haly pro odstav tramvají o délce 124 metrů, ve kterých je možné nově odstavit 52 vozů o délce 33 metrů a 7 vozů o délce 15 metrů. Nová vozovna poskytne lepší zázemí pro zaměstnance a rovněž je mnohem lépe a citlivěji řešeno i její sousedství v těsné blízkosti obytné zóny. 

Celá vozovna je navíc navržena v konceptu modrozelené infrastruktury, který je založen na principu odpovědného nakládání s dešťovou vodou. Do tohoto konceptu je zahrnuta i zelená střecha o výměře cca 13,5 tisíce metrů čtverečních, již zmíněná myčka a také závlahový systém pro zalévání svislých ozeleněných částí budov. Nová vozovna přispěje nejen k lepší údržbě tramvají a celkovému provozu plzeňské městské veřejné dopravy, ale také pomůže zlepšit klima a životní podmínky pro obyvatele zástavby v okolí areálu.
Vozovna Slovany - Plzeň