Operační program Doprava

Operační program Doprava » Obyvatele Doudleb nad Orlicí už nebude trápit hluk tranzitní dopravy

Obyvatele Doudleb nad Orlicí už nebude trápit hluk tranzitní dopravy

Obchvat Doudleb nad Orlicí
V úterý 27. června 2023 byl otevřen obchvat obce Doudleby nad Orlicí na silnici I/11. Díky nové přeložce, která je situována severně od stávající obytné zástavby, dojde v místě ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy. Téměř tříkilometrová stavba, jež je podpořena Operačním programem Doprava z Evropského fondu pro regionální rozvoj částkou přes 180 miliónů korun, svedla dopravu z frekventované silnice I/11, která je severním silničním tahem z Čech na Moravu.

„Původní trasa silnice I/11 se vyznačovala několika nepřehlednými křižovatkami a procházela skrz obec Doudleby nad Orlicí v těsné blízkosti obytných domů. Díky nové přeložce, která odvede veškerou tranzitní dopravu mimo zastavěné území, dojde k podstatnému snížení hluku a zlepšení životního prostředí v obci. Obec Doudleby projíždělo více než deset tisíc vozidel denně, z toho pětina byla těžká nákladní auta, takže pokles dopravy zde bude opravdu velmi znatelný,“ představil nově zprovozněný obchvat generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Obchvat o délce 2,78 kilometru vznikl severně od zástavby městyse. Začíná za Kostelcem nad Orlicí a na kruhovém objezdu u Vamberka navazuje na obchvat tohoto města. Součástí stavby jsou dvě protihlukové stěny o celkové délce 438 metrů. Obchvat přinese zásadní zvýšení bezpečnosti v dopravě. „Ve špičce byl velký problém se na silnici I/11 z vedlejší silnice dostat. Doudleby nyní ztichnou, ale ke spokojenosti všech obyvatel,“ řekl starosta Doudleb Ivan Keprta.
Obchvat Doudleb nad OrlicíObchvat Doudleb nad OrlicíObchvat Doudleb nad Orlicí