Operační program Doprava

Operační program Doprava » Křižovatka Rádelský mlýn začala sloužit veřejnosti

Křižovatka Rádelský mlýn začala sloužit veřejnosti

V pátek 10. prosince byla slavnostně otevřena tříúrovňová křižovatka silnic I/35 a I/65 zvaná Rádelský mlýn. Po bezmála dvouleté rekonstrukci to přinese úlevu hlavně pro řidiče jezdící po trasách mezi Jabloncem, Libercem a Prahou. Nejdůležitější dopravní uzel pro Jablonec se uzavřel zkraje jara loňského roku.

Křižovatku dohromady tvoří podjezd a nadjezd nad rychlostní silnicí I/35 spojující Liberec s metropolí. Most, kterým se bude sjíždět od Liberce na Jablonec, a celý průjezd rychlostní silnice křižovatkou navíc hlídá moderní technologie. Nainstalovaná meteostanice spustí při vyhodnocení možnosti námrazy systém automatického postřiku solankou.

Rekonstrukce vytížené křižovatky stála 408 milionů korun bez DPH, přičemž 83,93 % uznatelných nákladů pokryje dotace Evropské unie z Operačního programu Doprava, a to konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Stavaři při ní bojovali s okolním terénem usazeným ve strmém údolí. „Svým způsobem jde o výjimečnou stavbu. Už jen tím, že v údolí vedle sebe existuje železnice, potok a silnice první třídy. Řekl bych, že to je stavba velkolepá,“ poznamenal generální ředitel ŘSD Radek Mátl. 

Význam křižovatky ocení nejvíce lidé z Jablonce nebo ti, kteří naopak do Jablonce musí za prací. Křižovatku používají po celý rok tisíce Pražanů, kteří tudy vyjíždějí na chalupy, ale i na rekreace do Jizerských hor a Krkonoš. 
MÚK Rádelský mlýn